החלפת שמנים ברכב

בכל מנוע בערה פנימית יש שמן מנוע. לשמן מספר תפקידים קריטיים בפעולתו התקינה של המנוע.


בין תפקידיו הבולטים של השמן ניתן למנות סיכוך בין החלקים הנעים השונים הקיימים במנוע, וכך למנוע את שחיקתם.

מניעת היווצרות חלודה וקורוזיה, פיזור חום אל מערכת הקירור, ניקיון המנוע ועוד.
מאמר זה יגע בסוגי השמן השונים, חשיבות התאמת שמן למנוע, והעלויות של שמנים שונים.

להזמנת טיפול השאירו פרטים

כל טיפול מקבל את מלוא תשומת הלב של המומחים של מוסך ימית וזאת כדי להבטיח שהלקוחות יזכו לטיפול מקיף ואיכותי ולנסיעה בטוחה על הכבישים (שגם ככה מלווים בסכנות רבות!).

תכונות שמן מנוע

שמני מנוע מיוצרים בתהליך זיקוק נפט, יחד עם הוספת חומרים סינטטתיים. כל שמן מנוע מחזיק במספר תכונות בסיסיות המאפשרות לו לבצע את תפקידו.

  • צמיגות – במילים אחרות, כמה השמן סמיך. באופן ככלי, ככל ששמן יותר צמיגי כך הוא הוא משאיר שכבת הגנה שנשארת יותר זמן על חלקי המתכת השונים. מצד שני, ככל ששמן יותר צמיגי, הוא זורם באופן פחות טוב, ונדרשת יותר אנרגיה להעבירו בין חלקי המנוע השונים. שמן מנוע מאזן בין תכונות אלו, כך ששכבת ההגנה שהוא מספק יחסית גבוהה, ועם זאת הוא שומר על דלילות יחסית.
  • עמידות בפני התחמצנות – אף שמן אינו חסין לחלוטין לתהליך ההתחמצנות שפוגע בתרכובת הכימית של השמן, ופוגעת ביעילותו, אך ביחס לשמנים אורגניים אחרים שמן מנוע הוא יותר עמיד.
  • עמידות בפני טמפרטורת פעילות המנוע, שיכולה להגיע עד 315 מעלות צלזיוס במנוע דיזל (מנוע המתודלק בסולר).

סוגי שמן מנוע

כיום, קיימים ארבעה סוגי שמנים עיקריים, כאשר לכל סוג יש אינספור חברות המייצרות את סוג השמן. יש לציין שבתוך כל סוג שמן, קיימים שמנים יותר צמיגיים, ופחות, עם עמידות שונה לטמפרטורה.

  • שמן מינרלי – השמן שנחשב סטנדרטי לרכב חדש. הוא מאזן בין כל התכונות בצורה שמתאימה לרוב הרכבים. לרוב שמן זה יהיה הזול ביותר.
  • שמן חצי סינטטי – שמן שמשלב בין סינטטי למינרלי, ומספק שכבת הגנה יותר גבוהה, מתאים במיוחד לרכבי עבודה. יהיה לרוב יותר יקר משמן מינרלי.
  • שמן סינטטי – השמן שחשב לאיכותי ביותר, אך עם זאת היקר ביותר. מיועד לרכבי עבודה שעובדים בעומס גבוה, וכן לרכבי ספורט.
  • שמן לקילומטראז גבוה – כשמו, מיועד לרכבים עם קילומטראז גבוה של מעל 120 אלף קילומטר. ביחס לשמנים אחרים יש בו תוסף שחיקה, למנוע שחיקה מוגברת לאחר נסועה רבה.

יש לציין, כי בסופו של דבר השמן היקר ביותר, לא בהכרח מתאים לכל רכב, ויתרה מכך, לא בטוח שכל רכב זקוק לשמן הכי איכותי ויקר. בעת בחירת שמן, יש לפעול בהתאם להגדרות היצרן. מעבר לכך, חשוב גם להקפיד להחליף שמן מנוע לפחות פעמיים בשנה, ועדיף כל ארבעה חודשים או כל שבעת אלפים קילומטר. מד השמן נמצא בבית המנוע, ומומלץ לבדקו בתדירות גבוהה, בכדי לדעת את גובה השמן.

במוסך ימית שבתל אביב, תוכלו להיות בטוחים כי הצוות המקצועי ובעל הניסיון ימליץ לכם על שמן המנוע שהכי מתאים לרכביכם, בהתאם להוראות היצרן. המוסך מחזיק בשמנים הכי איכותיים, שיוודאו כי המנוע של רכבכם ימשיך לפעול באופן חלק לאורך זמן. לפרטים נוספים בדבר החלפת שמן מנוע פנו כבר היום למוסך ימית.